27ο Αναγεννησιακό Φεστιβάλ Ρεθύμνου

27ο Αναγεννησιακό Φεστιβάλ Ρεθύμνου

27ο Αναγεννησιακό Φεστιβάλ Ρεθύμνου 2015

Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2015.
Ημέρα Έναρξης 27ου Αναγεννησιακού Φεστιβάλ Ρεθύμνου.
ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ του ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΥ ΚΟΡΝΑΡΟΥ

Το Ρέθυμνο γιορτάζει με τον Ρωτόκριτο και την Αρετούσα.
Την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου η πόλη τραγουδά, απαγγέλει, χορεύει και παίζει τους 10.000 στίχους του Ερωτόκριτου του Βιτσέντζου Κορνάρου.
35 σύνολα, ιδρύματα, σωματεία, φορείς και ιδιώτες θα επικοινωνήσουν άμεσα και δημιουργικά την σπουδαία αυτή ποίηση και θα την προσφέρουν απλόχερα στους Ρεθυμνιώτες αλλά, και στους επισκέπτες της πόλης μας από το πρωί μέχρι το βράδυ.
Αυθόρμητα και χωρίς επιτήδευση οι στίχοι του Ερωτόκριτου θα αλλάξουν τη συναισθηματική ροή της κάθε γειτονιάς.
Θα ενώσουν την καθημερινότητα των πολιτών με την ιστορία, με το παρόν και το μέλλον.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής :
Α ενότητα Ερωτόκριτου
9.00 ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
Μεγάλη Πόρτα (Πλατεία 4 Μαρτύρων).
9.20 ΧΟΡΩΔΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΡΕΘΥΜΝΙΩΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ
Εθνικής Αντιστάσεως (στο Πηγάδι)
9.40 ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΜΙΧΑΛΑΣ-ΒΡΑΝΑΣ
Εθν.Αντιστάσεως και Αγ. Φραγκίσκου
10.00 ΣΟΦΙΑ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ
Άγιος Γεώργιος (Ελιδάκι)
10.30 ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ
Ωδείο Ρεθύμνης (εξωτερικός χώρος)
11.00 ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΤΙΒΑΡΟ
Πλατεία Μητροπόλεως (σκάλες Αρχιεπισκοπής)
11.30 ΣΟΥΛΑ ΔΑΣΚΑΛΟΜΑΡΚΑΚΗ
Οδός Τσουδερών

Β ενότητα Ερωτόκριτου
12.00 ΝΕΑΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΑΚΙΑ
Ωδείο Ρεθύμνης (εξωτερικός χώρος)
12.20 ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
Πλατεία Μικρής Παναγίας
13.00 ΙΣΧΥΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
Σπίτι Πολιτισμού (επί της Βερνάδου)

Γ ενότητα Ερωτόκριτου
13.30 ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ
Πλατεία 4 Μαρτύρων (Λαϊκή Αγορά)
14.00 ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΜΒΟΥΚΑΣ (ΝΥΧΤΟΒΑΤΕΣ)
Αγία Βαρβάρα
14.20 ΠΟΠΗ ΤΣΑΚΩΝΑ
café Barrio (οδός Κουμουνδούρου)
14.40 ΜΑΡΙΑ ΚΟΝΤΟΤΑΣΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΕΙΑ ΚΟΥΙΔΗ
Οδός Χειμάρας (Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης)
15.00 ΦΕΦΗ ΒΑΛΑΡΗ – ΣΚΟΥΜΠΟΥΡΔΗ
cafe Πύλη Guora (πλατεία 4 Μαρτύρων)
15.30 ΦΩΝΗΤΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ ΛΕΟΝΤΑΡΙΤΗΣ
Είσοδος Ενετικού Λιμανιού
16.00 ΘΩΜΑΣ ΚΑΝΤΙΦΕΣ
Κρήνη Ριμόντι
16.30 ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΓΓΕΛΑΚΗ (ΝΑΝΤΗΣ)
Ελ. Βενιζέλου 42

Δ ενότητα Ερωτόκριτου
16.50 ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΣΑΞΟΦΟΝΩΝ ATHENAEUM
Λότζια
17.10 ΣΤΕΛΛΑ ΜΙΧΑΛΑ
cafe Αροκάρια ( οδός Μελισσινού)
17.50 ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ
Λύκειο Ελληνίδων (Ελ. Βενιζέλου)
18.10 ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
Είσοδος Ενετικού Λιμανιού

Ε ενότητα Ερωτόκριτου
18.30 ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΧΝΙΔΑΚΗΣ
Σόχω ρακάδικο (Πλατεία Σοχώρας)
18.45 ΦΑΝΗ ΓΕΒΕΤΖΗ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΑΡΚΟΥ-ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΛΑΝΤΑΚΗΣ
Ωδείο Ρεθύμνου (Αίθουσα Παντελή Πρεβελάκη)
19.00 ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ
1600 ρακάδικο (οδός Αραμπατζόγλου)
19.20 ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΠΟ-ΔΡΑΣΗ
Κρήνη Ριμόντι
19.40 ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΕΛΙΝΑΣ ΠΑΝΑΡΕΤΑΚΗ
Σπίτι Πολιτισμού (οδός Βερνάδου)
20.00 ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ BOUDALIA
Πλατεία Μικρής Παναγίας
20.20 ΜΑΡΙΑ ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗ-ΒΙΒΗ ΧΑΤΖΗΚΩΤΟΥΛΑ
Πλατεία Μικρής Παναγίας


παράλληλα
18.00 ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ
(Εθν. Αντιστάσεως, κρήνη Ριμόντι, Λότζια, Αρκαδίου και Μητροπόλεως)
19.00 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, 16Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Παλαιοντολογικό Μουσείο
20.00 ΘΩΜΑΣ ΒΕΝΑΚΗΣ
Παλαιοντολογικό Μουσείο
20.30 VAMOS ENSEMPLE
Κατεχάκη (πλακόστρωτο προς Φρούριο Φορτέτζας)
21.00 ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΓΙΑΝΝΗ ΧΑΡΟΥΛΗ
Λόφος Φρούριου Φορτέτζας.

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

27ου ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΙΑΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΕΘΥΜΝΟΥ